Każdego roku tysiące małżonków składa pozew o rozwód. Dzieje się tak z różnych powodów — być może nastąpiło wypalenie się miłości, partnerzy pospieszyli się ze ślubem i ostatecznie nie pasowali do siebie, a może jeden z partnerów postanowił zdradzić swoją drugą połowę. Decydując się na związek małżeński czasem zdarza się, że szara rzeczywistość nie jest i nie będzie taka kolorowa, jak nam się wydawało. Nie ma nic złego w chęci złożenia pozwu o rozwód, ponieważ nie możemy trwać w czymś, co nie ma racji bytu — nasze własne szczęście powinno być najważniejsze, a rozwód jest do tego dobrą drogą. Dzięki rozwodowi będziemy mogli rozpocząć nowe życie z partnerem, któremu będziemy ufać, który będzie nas kochał i doceniał lub skupimy się na naszej karierze i zaczniemy spełniać cele oraz marzenia, na które wcześniej nie mogliśmy sobie pozwolić.
Dobrze przemyśl swoją decyzję
Niezależnie od tego jaka jest przyczyna rozwodu i czy druga połowa tego chce, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Zanim jednak złożymy pozew o rozwód zastanówmy się nad tym, czy ten związek ma szansę na przetrwanie. Odbądźmy szczerą rozmowę z partnerem, dotyczącą przyszłości związku i zadajmy sobie nawzajem 7 pytań:
- Za co chciałbyś być doceniany?
- Jak reagujesz kiedy jesteś zły?
- Byłbym lepszym człowiekiem, gdyby dane sytuacje nie przydarzyłyby mi się w dzieciństwie
- Za co chciałbym abyś mi wybaczył?
- W jaki sposób Cię ranię?
- Jak mogę pomóc Ci się zmienić?
- Gdybym odszedł, czego by Ci najbardziej brakowało?
Te siedem pytań potrafi całkowicie odmienić małżeńską relację i ponownie zapalić płomień miłości w sercach małżonków. Ważne jest, aby taka rozmowa była przeprowadzona w prywatnych warunkach, kiedy jesteśmy sami oraz z całkowitym zrozumieniem do odpowiedzi partnera. Jeśli jednak taka rozmowa nie będzie miała miejsca lub całkowicie nie powiedzie się, warto rozważyć złożenie pozwu o rozwód.

Pierwszy krok
Pierwszym krokiem jest udanie się do wydziału cywilnego w urzędzie okręgowym i złożenie pisemnego wniosku o rozwód. Dodatkowo należy dołączyć dokumenty związane z powodem rozwodu, informacje szczegółowe o dzieciach, zarobkach, stosunku majątkowym oraz rodzaju zawartej umowy małżeńskiej. Pozew może zawierać również żądanie alimentacyjne na rzecz dzieci oraz informacje o powołanych świadkach. Konieczne jest również dołączenie aktów urodzenia dzieci, aktu małżeństwa i zaświadczenia o pobieranych świadczeniach. Rozprawa rozwodowa wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 600 zł. Dodatkowymi opłatami mogą być wynajęcie pełnomocnika, uzyskanie opinii biegłego, wywiad kuratorski oraz wniosek o podział wspólnego majątku.
Zanim zdecydujesz się na rozwód
Zanim jednak zdecydujemy się na rozwód warto zapoznać się z opinią partnera na jej temat i dokonać prób ratowania związku. Relacje międzyludzkie są jak ukochane zwierzątko lub pociecha — trzeba o nie dbać i karmić wspólnie spędzonym czasem oraz przede wszystkim rozmowami. Dobra komunikacja może zdziałać cuda, a wszelkie próby ratowania związku wskazują na zaangażowanie. Warto podjąć się takiego wyzwania i sprawić, że w drugiej osobie ponownie zapłonie ogień prawdziwej miłości. http://kaliszewska.pl/