Początkujący przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form rozliczania się z podatku dochodowego. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dla kogo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt to jedna z najprostszych form, która wybierana jest często przez najmniejsze firmy. Ryczałt jest szczególnie opłacalny w przypadku usług, gdzie występują bardzo niskie koszty uzyskania przychodu. Warto podkreślić, że nie każdą działalność można rozliczać w ten sposób. Ustawodawca przewidział cały szereg wyjątków, które znajdują się z załączniku nr 2 do ustawy. Z tej formy nie mogą na przykład korzystać osoby świadczące usługi detektywistyczne czy reklamowe.

Czym charakteryzuje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt jest bardzo chętnie wybierany przez podatników ze względu na swoją prostotę. Nie jest tutaj konieczna ewidencja zakupów, gdyż podatek płacimy od obrotu i nie można sobie odliczać kosztów jak to ma miejsce przy zasadach ogólnych. Generalnie obliczanie podatku przy ryczałcie sprowadza się do tego, że od kwoty miesięcznego przychodu odejmujemy składki społeczne, różnicę mnożymy przez odpowiednią stawkę ryczałtu a na koniec odejmujemy składkę zdrowotną, ale nie w całej wysokości. Ryczałt, choć z zasady prosty to może rodzić pewne wątpliwości. Gdy nie jesteśmy do końca pewni jak dokonać rozliczeń najlepiej jest zdać się na doradztwo w sprawie podatków. Możliwość skorzystania z pomocy zewnętrznego biura doradczego powinny także rozpatrzyć osoby, które uważają, że samodzielne obliczanie i ewidencjonowanie zajmuje im zbyt wiele czasu.
W ryczałcie występuje kilka stawek podatku. Najniższa 3% dotyczy handlu, 5,5% płacą osoby zajmujące się produkcją a 8,5% wszystkie te osoby, które świadczą usługi z materiałów powierzonych. Każda osoba, która wybrała tę formę opodatkowania musi prowadzić ewidencję sprzedaży w formie gotowej książki. Jej wypełnianie zasadniczo jest proste i często sprowadza się do przepisania kwot z fiskalnych raportów dobowych. Jeśli jednak nie wiemy jak zaksięgować na przykład zwrot dobrze jest sięgnąć po doradztwo w sprawie podatków.

Jak widać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma, która ma zalety i wady. W Polsce w ostatnich latach z ryczałtu korzysta coraz mniej podatników.